31 October 2014

Koraliki dawniej

Dziś mam dla Was zupełnie nietypowy wpis :) Jeszcze we wrześniu miałam okazję odwiedzić XX Festyn Archeologiczny, który odbył się w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Ale nie będę Wam pokazywać wszystkich zdjęć, które zrobiłam podczas dwóch dni spędzonych w muzeum. Chciałam Was za to zainteresować techniką tworzenia szklanych koralików w czasach, kiedy nie było jeszcze palników. Zastanawialiście się jak one powstawały? Zobaczcie sami :)

Przygotowanie stanowiska:

Nakładanie szkła:

Dekorowanie koralika:

Wyrównywanie kształtu:

Pokaz przeprowadzili panowie z Pracowni Archeologii Eksperymentalnej – grupy badającej dawne techniki i metody produkcji szklanych paciorków. Na ich stronie znajdziecie szeroki wybór historycznych, jak i współczesnych korali :)

Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem tego pokazu. Warunki pracy były dużo trudniejsze niż w specjalnie przygotowanej do tego pracowni, nie mówiąc o tym, że potrzeba dwóch dobrze zgranych osób. Ciekawa jestem czy ktoś z Was miał jakieś wyobrażenie na temat tego, jak powstawały koraliki wieki temu ;)

 • http://tobatka.blogspot.com Tobatka

  Starszy również z klasą był na tymże festynie, mnie w tym roku nie udało się, a co roku się staram tam docierać.. Lubimy Biskupin i tę coroczną imprezę :)

  Spodziewałam się raczej stanowiska podobnego do kowalskiego, więc ogień płonący raczej w jakimś miejscu bardziej kontrolowanym… Ale na pewno było to wyzwanie – ileż musiały takie koraliki kosztować?! :)

 • http://www.joannaorlikowska.pl Joanna

  Przyznam szczerze, że mi też było trudno sobie to wyobrazić, zanim zobaczyłam ten pokaz na własne oczy :)
  Nawet jak na dzisiejsze czasy, wygląda to całkiem trudno, do tego pewnie kiedyś dużo trudniej było zrobić także szkło, narzędzia etc, więc podejrzewam, że faktycznie taka biżuteria nie była na każdą kieszeń (czy wręcz sakiewkę ;))

  Co do festynu, to ja byłam pierwszy raz, głównie przyciągnął mnie ten właśnie pokaz, ale i cała reszta bardzo mi się podobała. Może w przyszłym roku się tam spotkamy? ;) :D