Czyszczenie mebli tapicerowanych - o czym pamiętać?

Poradnik Kobiety

08-01-2022

Tapicerowane fotele, sofy oraz narożniki nadają wnętrzom przytulnego klimatu, oraz znakomicie się prezentują. Aby długo zachowały swoje walory wizualne, należy je regularnie odkurzać. Jeżeli w domu są psy lub koty, meble takie można oczyścić z sierści za pomocą turboszczotek, lub specjalnych rękawic.  

Raz na jakiś czas, nawet mimo braku widocznych zabrudzeń, warto takie meble odświeżyć. Można spróbować podjąć się tego samodzielnie, lub zlecić to zadanie fachowcom. Firmy oferujące tego typu usługi można znaleźć w sieci m.in. pranie tapicerki kraków.

Czyszczenie mebli tapicerowanych jako sposób na pozbycie się niechcianych zapachów oraz usunięcie alergenów

Czyszczenie mebli tapicerowanych - o czym pamiętać?

Bez wątpienia meble tapicerowane w całości stanowią ozdobę domu, oraz są niezwykle komfortowe i miło w nich zatonąć wieczorami, z książką w dłoni ciesząc się miękkością i miłym w dotyku materiałem obicia. W głębi materiału mogą jednak gromadzić się niewidoczne gołym okiem zabrudzenia, które mogą stanowić pożywkę dla roztoczy, stąd regularne odświeżanie tapicerki jest szczególnie ważne, jeżeli w domu mieszkają alergicy. 

Co więcej, meble pokryte obiciem mają tendencję do kumulacji zapachów — niczym gąbka chłoną i przechowują zapach dymu papierosowego, perfum czy woń smażonego jedzenia. Skorzystanie z usług z jednej z firm, wyszukanych po frazie pranie tapicerki kraków, to niezawodny sposób na neutralizację niepożądanych zapachów, które wniknęły w obicie.  

Co trzeba wiedzieć, aby nie zniszczyć tapicerki w czasie czyszczenia

Jeżeli mamy czas i chęci, czyszczenia mebli tapicerowanych można podjąć się na własną rękę, warto jednak zgromadzić pewną ilość informacji i dobrać najodpowiedniejszy rodzaj czyszczenia nie tylko do typu tapicerki, ale i do rodzaju plamy. Inaczej bowiem należy czyścić tkaninę przypominającą w dotyku welur, a inaczej obicie wykonane ze skóry PU. 

Poszczególne materiały będą też wymagać zastosowania innych narzędzi do czyszczenia — nie wszystkie z nich będzie można trzeć szczotką. 

Gdy mebel jest zabrudzony, być może niektórzy ulegną pokusie, aby obficie namoczyć obszar z plamą i energicznie trzeć go szczotką lub ściereczką ze środkiem czyszczącym, jednak takie działanie może poskutkować powstaniem zacieków, przebarwień oraz uszkodzeniem struktury materiału (w przypadku obicia typu skóry ekologiczna, może ono zacząć się łuszczyć).

Warto pamiętać, aby plamy np. po zachlapaniu mebla herbatą, winem czy upuszczeniu na niego jedzenia wstępnie zapierać możliwie jak najszybciej, aby uniemożliwić plamie utrwalenie się. Jeżeli plama jest tłusta, warto spróbować sposobu naszych babć, a mianowicie… posypać plamę mąką ziemniaczaną i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zmieść mąkę. Dzięki swoim właściwościom skrobia bardzo efektywnie wchłania tłuszcz. 

Pranie tapicerki Kraków i inne miasta

Jak widać, czyszczenie obić mebli tapicerowanych wcale nie jest łatwą sprawą. Wymaga rozeznania w specyfice tkaniny, odpowiedniego dobrania do niej środków, a także czasu i bardzo często, siły w rękach. Wygodniejszym rozwiązaniem, będzie powierzenie tego zadania fachowcom.

Podobne artykuły