Pielęgnacja cery – czy tonik jest dziś naprawdę potrzebny?

Poradnik Kobiety

26-12-2021

Jeszcze kilkanaście lat temu jednym z kluczowych elementów prawidłowej pielęgnacji cery była jej tonizacja. Krok ten należało wykonać tuż po umyciu twarzy, a przed nałożeniem właściwego kremu lub serum. Dziś popularność toników znacznie osłabła, a kosmetolodzy i dermatolodzy coraz częściej zalecają całkowite odstawienie tego kosmetyku. Dlaczego możemy bezpiecznie i bez szkody dla naszej cery z niego zrezygnować?

Czy tonik jest potrzeby w codziennej pielęgnacji?

Tonik to kosmetyk, który pełni jedną kluczową rolę – jego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego pH skóry tuż po umyciu. Miało to sens jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy w sprzedaży dostępne były głownie zasadowe, wysuszające preparaty do mycia – jako że nasza skóra posiada delikatnie kwaśne pH, konieczne było zastosowanie dodatkowego toniku, który miał przywrócić cerze jej fizjologiczny odczyn.

Dziś nie jest to jednak już takie oczywiste z bardzo prostego powodu – większość kosmetyków myjących nie zaburza fizjologicznego pH skóry, nie ma więc sensu stosowania dodatkowego preparatu, który „zakwasi” cerę. Wystarczy dobrej jakości kosmetyk myjący, abyśmy mogły całkowicie zrezygnować z tego kroku pielęgnacji i tym samym zaoszczędzić swój czas, pieniądze oraz uniknąć możliwego odwodnienia cery, któremu może z kolei sprzyjać stosowanie bazujących na alkoholu toników, które nadal można spotkać w sprzedaży.

Pielęgnacja cery – czy tonik jest dziś naprawdę potrzebny?

Tonik a hydrolat – czym się różnią te dwa kosmetyki?

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują natomiast hydrolaty, które są często wskazywane jako bardziej naturalna alternatywa dla toników. Hydrolat to po prostu woda kwiatowa – płyn z dodatkiem naturalnych ekstraktów roślinnych i kwiatowych, którym spryskuje się twarz tuż po umyciu.

Hydrolaty posiadają delikatne działanie tonizujące, nawilżające oraz odżywcze, przez co stanowią lepszą alternatywę dla toników. Warto jednak umiejętnie je stosować, czyli delikatnie wklepać płyn w świeżo umytą cerę, a następnie nałożyć pielęgnację w postaci serum i kremu, które zatrzymają nawilżenie w głębszych warstwach skóry.

Podobne artykuły