Działanie mierników zanieczyszczenia powietrza

Plotki i informacje

28-05-2021

Monitorowanie jakości powietrza w danej lokalizacji to jedno z najlepszych rozwiązań uświadamiających problem smogu. Z roku na rok jest coraz gorzej, czego przyczyną jest w dużej mierze brak racjonalnego postępowania podczas ogrzewania domów. Z myślą o środowisku, bezpieczeństwie i zdrowiu ludzi powstała mapa Airly, która wskazuje lokalizacje z dużym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu.

Działanie mierników zanieczyszczenia powietrza

Miernik zanieczyszczenia powietrza

Pobranie wspomnianej aplikacji zajmuje mało czasu, podobnie jak jej instalacja, ale już od pierwszych chwil łatwo zauważyć wszystkie jej zalety. Przede wszystkim istotny jest rzeczywisty czas pomiaru, dlatego wyświetlane dane są możliwie najświeższe. Każdy miernik zanieczyszczenia powietrza jest łatwym w obsłudze urządzeniem, które podlega regularnej kalibracji i weryfikacji. Powoduje to, że margines błędu danych jest niemal zerowy. Według bieżących danych, na całym świecie zainstalowano już ponad 4000 sensorów, wyposażone w nie są mniejsze i większe miasta. Profesjonalny miernik zanieczyszczenia powietrza jest odpowiedzialny za pomiary stężenia cząsteczek stałych oraz gazów, które są kluczowymi składnikami smogu. Monitorowanie powietrza zakłada nie tylko przekazywanie informacji o zanieczyszczeniach, ale również wskazuje inne parametry. Wśród nich znajduje się na przykład panująca w czasie rzeczywistym temperatura powietrza, poziom wilgotności i prędkość ewentualnego wiatru. Na podstawie tych danych określa się poziom zanieczyszczenia oraz jego szkodliwość dla ludzi.

Działanie mierników Airly

Zlokalizowane w różnych miejscach sensory wykorzystuję technologię laserową, dzięki której mają możliwość zmierzyć stężenie poszczególnych cząsteczek. Za pomocą analizy elektrochemicznej możliwe staje się natomiast zmierzenie dwóch związków chemicznych, ale pod warunkiem że są to gazy. W zależności od jakości powietrza w danym miejscu, dioda zainstalowana na mierniku zmienia kolor na odpowiadający przedstawianej skali. Działanie wszystkich czujników została potwierdzona przeprowadzanymi badaniami, dlatego też jest to kolejna istotna rekomendacja. Miernik zanieczyszczenia powietrza aktualizuje dane co 5 minut, skąd są przenoszone do chmury obliczeniowej. Następnie odbywa się kalibracja, a wyniki są interpretowane i prezentowane na interaktywnej mapie Airly. Tym samym pojawia się znacznie większa świadomość, gdy oczom użytkownika aplikacji ukazuje się alarmujący czerwony kolor w pobliżu jego lokalizacji. Zawdzięcza się to niezwykłemu postępowi technologicznemu, o którym nie myślano kilkadziesiąt lat temu. Dostęp do nowoczesnych urządzeń jest niezbędny, by w ramach instynktu samozachowawczego zadbać o dobro swoje i najbliższych. W szkołach prowadzi się wiele zajęć o ekologii, warto o tym mówić również w domu. Obecnie panują nieco inne dopuszczalne normy zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Ich dokładność powoduje, że ich przekroczenie jest już podstawą do zastosowania procedur bezpieczeństwa. Interwencje podejmowane są bardzo szybko.

Podobne artykuły