Odmiany róż i ich charakterystyka

Poradnik Kobiety

17-01-2022

Ze względu na różnorodność odmian róż i bogactwo ich form, każdy miłośnik kwiatów znajdzie odpowiedni dla siebie gatunek. Każdy pięknie ozdobi taras i balkon, który zyska na estetyce oraz będzie cieszył oko właściciela. Decydując się na posadzenie tego rodzaju kwiatów należy zapewnić im odpowiednią ilość przestrzeni. Muszą mieć ponadto stały dostęp do światła słonecznego, jeżeli chodzi o efekt wizualny, najlepiej wyglądają kwiaty sadzone piętrami. Punktem odniesienia jest wówczas ich wysokość – najwyższe na samym końcu, niskie na początku.

Odmiany róż i ich charakterystyka

Odmiany róż

Powszechnie znane powiedzenie mówi, że róże są królowymi kwiatów, trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Mają wiele odmian, a w ramach głównego podziału wyróżnia się między innymi róże pnące, które dzielą się na grupy Climber i Rambler. Pierwszy rodzaj może rosnąć aż do wysokości 200-300 centymetrów, natomiast może osiągnąć nawet 500 centymetrów. Prowadzenie ich pionowo spowoduje, że będą kwitły nie tylko na pędach wierzchołkowych, ale również bocznych i wszystkich pozostałych. Kolejną odmianą są róże parkowe, inaczej zwane krzaczastymi, które rosną do 200 centymetrów, skupisko osiągnąć można poprzez umieszczanie sadzonek w 40-centymetrowych odstępach. Doskonale komponują się w połączeniach z żywopłotami i jednorocznymi kwiatami kwitnącymi latem. Róże wielokwiatowe dorastają natomiast do maksymalnie 150 centymetrów, ich główną zaletą jest ładne krzewienie i zachwycające kaskady kwiatów. Zaletą jest ponadto łatwość ich uprawy, nie są bardzo wymagające. Chcąc postawić na róże szczepione na pniu, warto wybrać odmianę pienną, które mają drzewkowy pokrój. Rosną do 1,5 metra, wymagają jednak starannego i dokładnego okrycia na zimę, ponieważ są wrażliwe na ujemne temperatury. Najlepiej wyglądają posadzone w rzędach lub w formie soliterów – jeszcze lepiej, gdy mają różne kolory.

Róże – królowe kwiatów

Istnieje również szlachetny rodzaj róż – wielokwiatowe – pomimo wzrostu do maksymalnie 100 centymetrów zachwycają pokaźnymi kwiatami. Ich średnica może osiągać od 12 do 15 centymetrów, idealnie prezentują się w grupach, nadają się na kwiat cięty umieszczany w bukietach. Jedną z najbardziej popularnych odmian róż jest rabatowa, która najlepiej nadaje się do nasadzeń grupowych. Rośnie na wysokość minimalną 30 centymetrów, a maksymalnie do jednego metra. Wśród nich najbardziej odporne na mróz są róże okrywowe, z których tworzą się ukwiecone dywany mające przepiękne właściwości estetyczne. Dzięki umiejętnościom zadarniania przestrzeni przeszkadzają chwastom w przebijaniu się na zewnątrz. Są jednymi z najniższych, ponieważ mogą osiągnąć maksymalną wysokość 60 centymetrów. Dla osób mieszkających w blokach, kamienicach poleca się róże miniaturowe, które uprawia się w pojemnikach stawianych na balkonach i niewielkich tarasach. Zazwyczaj nie mają one wysokości przekraczającej 40 centymetrów, ale prezentują się pięknie, niezależnie od ogólnej aranżacji danego miejsca. Róże ozdobią każdy ogród, czy mniejszą przestrzeń, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

Podobne artykuły