Ile zarabia aktor filmowy i teatralny?

Plotki i informacje

21-11-2020

Niewiele osób wie jak wyglądają zarobki aktorów teatralnych lub filmowych. Na ich temat narosło wiele mitów. Można przypuszczać, że zarobki aktorów są bardzo wysokie, jednak to nie prawda. Sprawdźmy, ile tak naprawdę zarabiają aktorzy.

Ile zarabia aktor filmowy i teatralny?

Ile zarabiają aktorzy?

Zarobki aktorów są zależne od ich stażu. Początkujący aktorzy zarabiają od 1,5 do 2 tys. Najczęściej są to aktorzy teatralni, którzy dopiero kończą szkołę aktorską i nie mają dużego powodzenia wśród producentów filmowych i reżyserów. Początkowe kwoty dla aktorów są dość niskie i wielu z nich dorabia na statystowaniu, czy chodzi na castingi do seriali, czy reklam. Dzięki takim dodatkowym zleceniom są w stanie zarobić jeszcze około 200 zł dziennie na pojedynczym zleceniu. Aktor teatralny z kilkunastoletnim doświadczeniem zarabia od 4 do 7 tys. złotych. Czasem w sezonie stawki są nieco lepsze.

Zarobki aktorów teatralnych a filmych

Zarobki aktorów teatralnych i filmowych bardzo się różnią. Aktor teatralny dodatkowo „łapie” zlecenia w filmach, czy serialach, ponieważ w filmie dniówka aktora często zaczyna się od 5 tys. złotych. Wiele zależy od roli oraz ilości dni zdjęciowych. Najczęściej zdjęcia do serialu trwają około tydzień. W tym czasie aktor serialowy może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dniówki znanych aktorów, takich np. jak Małgorzata Kożuchowska zatrzymują się nawet na 7 tys. złotych. Osoby początkujące w branży inkasują około 1 tys. złotych za dzień zdjęciowy do serialu. Aktorzy filmowi dostają swoją gażę po zakończeniu zdjęć do filmu. Są to często kwoty opiewające na około 100-200 tys. złotych i więcej. Wiele zależy od stażu aktora oraz tego, jak bardzo rozpoznawalną osobą jest. Na początku stawki dla aktorów mogą wydawać się niskie, jednak jeśli staniemy się rozpoznawalni, można liczyć na ich zwiększenie z czasem.

Praca aktora jest dość trudna, podobnie jak początki, jednak jeśli przebijemy się w branży i jesteśmy dość pracowici oraz utalentowani, to możemy liczyć na zwiększenie naszej stawki.

Podobne artykuły