Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Mama i dzieci

28-05-2021

Jednym z większych dylematów, przed którym stają wszyscy rodzice jest temat oddania dziecka do żłobka. Nie ma konkretnego wieku, kiedy powinno się to zrobić, ponieważ nie jest to obowiązek. Każdy przypadek jest indywidualny, a najważniejszym kryterium jest gotowość dziecka oraz rodziców na taki krok. Zasadniczo żłobki są dedykowane dla dzieci od czwartego miesiąca życia do trzech lat. Statystycznie, najwięcej rodziców decyduje się na zapisanie tam swojej pociechy po ukończeniu pierwszego roku.

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

W jakich przypadkach zapisać dziecko do żłobka?

Sytuacja każdej rodziny jest inna. Często matki i ojcowie są postawieni w sytuacji nagłego powrotu do pracy. Wówczas zamiast wynajmować opiekunkę lub poprosić o pomoc rodzinę, zostaje podejmowana decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka. Nie jest to łatwe, ale często po prostu konieczne. Absolutnie nikt nie powinien tego oceniać. Nie warto zwracać uwagi na opinie osób postronnych, ponieważ szczęśliwe rodzicielstwo to również spełnianie się w pozostałych aspektach życia. Szczęśliwy rodzic stanowi najlepszy przykład dla dziecka.

Oddanie dziecka do żłobka – obiektywne podejście

Obiektywnie rzecz ujmując, każdy rodzic samodzielnie powinien podjąć decyzję o oddaniu dziecka do żłobka. O jego bezpieczeństwo zadbają profesjonalne opiekunki, a kontakt z dziećmi może przynosić jedynie same korzyści. Zamykanie się z dzieckiem w domu przez dłuższy czas może spowodować, że będzie się ono bało kontaktu z innymi ludźmi. Istnieje ponadto wiele dowodów na to, że podczas pobytu w żłobku dziecka nabywa nowych umiejętności. Pomogą one we wkraczaniu w kolejne etapy rozwoju. Przy ostatecznej decyzji nie warto słuchać opinii innych, każde dziecko jest inne. Jedno zaadaptuje się w nowym miejscu błyskawicznie, inne będzie potrzebowało więcej czasu. Należy zatem słuchać jedynie własnego przeczucia w tej kwestii. Rodzic wie najlepiej, czy coś jest słuszne, ponieważ posiada intuicję. Jeżeli chodzi o rady na temat żłobków, to jedynymi słusznymi są te, które zawierają rzetelne informacje o personelu.

Podobne artykuły