Jak wyczyścić zamszowe buty?

Odzież i obuwie

18-11-2020

Zamsz to bardzo modny materiał. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób najlepiej czyścić zamszowe obuwie. Wbrew pozorom buty wykonane z tego pięknego materiału można w prosty sposób utrzymać w dobrym stanie. Jak zatem dbać o tego rodzaju obuwie? Oto kilka propozycji.

Pielęgnacja butów zamszowych.

Jedną z ważniejszych czynności dotyczących pielęgnacji zamszowych butów jest ich impregnacja. Pamiętajmy, że bezpośrednio po zakupie butów warto zabezpieczyć je odpowiednim preparatem do impregnacji. Dzięki temu będą one o wiele bardziej odporne na zabrudzenia czy wilgoć. O impregnacji należy pamiętać zwłaszcza w okresie jesienno– zimowym. Przed zastosowaniem wybranego przez nas środka warto przetestować go na niewidocznym skrawku zamszu. Oprócz impregnacji bardzo ważne jest także właściwe przechowywanie zamszowego obuwia. Materiał ten musi mieć, bowiem dostęp do powietrza, dlatego buty wykonane z zamszu należy przechowywać w tekturowych pudełkach lub przewiewnych papierowych torbach. Warto również podkreślić, że zamszowych butów nie powinno się zamaczać, jeżeli jednak zostaną zamoczone to należy suszyć je w sposób naturalny, a nie np. na grzejniku czy za pomocą suszarki.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Czyszczenie butów zamszowych na sucho czy na mokro?

W przypadku butów zamszowych lepszym rozwiązaniem wydaje się czyszczenie na sucho. Woda może, bowiem odkształcić, a nawet zniszczyć tego rodzaju obuwie. Dlatego ich kontakt z wodą warto ograniczyć do minimum. Dobrym sposobem jest np. czyszczenie przy wykorzystaniu specjalnej szczoteczki do zamszu lub gumki do czyszczenia butów zamszowych, a w przypadku ich braku możemy skorzystać nawet z miękkiej szczoteczki do zębów. Pamiętajmy, aby zabrudzenia czyścić ruchem z włosiem, nigdy pod włos. Niektórzy decydują się także na czyszczenie butów zamszowych za pomocą pary wodnej. Czyszczenie na mokro przy użyciu wody, talku lub octu należy stosować wyłącznie w trudnych przypadkach. Jeżeli zabrudzeń nie udało nam się usunąć na sucho do czyszczenia zamszowych butów możemy wykorzystać miękką ściereczkę z mikrofibry, którą delikatnie zwilżymy wodą. W przypadku cięższych zabrudzeń można natomiast skorzystac z roztworu z octu. Taki roztwór tworzymy w proporcji 1:1 np. łyżeczka octu i łyżeczka wody.

Podobne artykuły