Szatki i świece do chrztu - jak dobrze wybrać?

Mama i dzieci

29-08-2022

Chrzest święty jest niezwykle ważną uroczystością i pierwszym sakramentem świętym. To właśnie dlatego wymaga szczególnej oprawy, stanowi ogromne przeżycie dla dziecka i jego najbliższych. Przedmiotami, które kojarzą się z tym dniem są szatka i świeca do chrztu, a ich zakup leży w obowiązku chrzestnych. Oczywiście często ma to miejsce w porozumieniu z rodzicami dziecka, być może mają oni pewne wytyczne co do wyglądu tych rzeczy.

Szatki i świece do chrztu - jak dobrze wybrać?

Znaczenie szatki i świecy do chrztu

Obecnie szatki i świece do chrztu dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, dlatego z ich zakupem nie powinno być problemu. Szatkę zazwyczaj kupuje matka chrzestna, w wyznaczonym momencie podczas mszy świętej nakłada się ją na pierś dziecka. Jest to niezwykle ważny symbol, oznacza wewnętrzną przemianę zachodzącą w małym dziecku. Rozpoczyna ono swoją drogę w roli chrześcijanina, a bliscy mają je cały czas wspierać. Przyjmuje się, że szatka powinna być w kolorze białym i jest to barwa na pewno dominująca, czasami pojawiają się niewielkie elementy w innych odcieniach. Mogą to być falbanki lub delikatne koronki w kolorach pastelowego różu, czy błękitu. Coraz częściej dokonuje się zakupu personalizowanej szatki, na produkcie haftuje się imię/imiona dziecka, datę chrztu i krótki wierszyk. Świeca natomiast kupowana jest przez ojca chrzestnego i symbolizuje ona nowe życie w wierze oraz wewnętrzne oświecenie. Za podtrzymywanie światła wiary odpowiedzialni są właśnie rodzice i chrzestni, świecę podpala się od paschału, w wyznaczonym przez kapłana momencie. Szatki i świece do chrztu kupuje się najczęściej w zestawach, wówczas całość prezentuje się spójnie. Takie detale często są fotografowane na pamiątkę przygotowań do chrztu i upamiętnienia całego przebiegu uroczystości w kościele.

Wygląd szatki i świecy do chrztu

Szatki i świece do chrztu to najważniejsze elementy tego wydarzenia, dlatego powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najlepsze zdecydowanie są bawełniane szatki, które nie ulegną zniszczeniu i będą stanowiły pamiątkę na wiele kolejnych lat. Symbol ten bliscy powinni przechowywać co najmniej do momentu przyjęcia I Komunii Świętej dziecka. Jeżeli producent szatki zastosował dodatkowe ozdoby, to warto również zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Nie mogą z nich wystawać żadne nitki, a całość ma prezentować się nienagannie i równo. Największą popularnością cieszą się modele szatek jak najbardziej proste, uniwersalne. Oferta szatek i świec jest na tyle zróżnicowana, że każdy rodzic chrzestny będzie miał możliwość dopasować produkty do swoich oczekiwań. W sklepach dostępne są świece o neutralnym wyglądzie oraz takie, które są dostosowane do płci dziecka. Różnice między nimi polegają głównie na rodzaju zdobień i kolorystyce. Praktycznym elementem świecy do chrztu jest okapnik, który zapewnia wygodę podczas użytkowania. Najczęściej przybiera on formę plastikowego pierścienia chroniącego dłonie ojca chrzestnego przed spływającym woskiem. Mając powyższe wytyczne na względzie, warto rozpocząć poszukiwania idealnej szatki i świecy do chrztu.

Podobne artykuły