4 domowe sposoby na zimne nogi

Poradnik Kobiety

15-12-2020

Każdy z nas od czasu do czasu ma zimne nogi. Przyczyną może być zmiana temperatury, siedzący tryb życia, słabe krążenia, anemia. Sprawdź, jak złagodzić wspomnianą dolegliwość domowymi sposobami. Jeśli objawy nie ustąpią, skonsultuj się z lekarzem.

Masaż ciepłą oliwką

Masowanie stóp jest prostym i terapeutycznym sposobem, pomagającym przywrócić ciepło. Stymuluje bowiem przepływ krwi do naszych kończyn. Ponadto regularny masaż  sprawi, że nasze stopy staną się zdrowe i wolne od różnych problemów zdrowotnych. Najpierw podgrzej oliwę z oliwek, olej sezamowy lub kokosowy w mikrofalówce przez kilka sekund. Następnie nałóż go na jedną stopę. Delikatnie naciskaj palcami stopę, od palców do kostki. Powtórz to samo z drugą kończyną. Po masażu załóż bawełniane skarpety. Taki zabieg możesz stosować codziennie przed pójściem do łóżka, a w razie potrzeby także ciągu dnia.

4 domowe sposoby na zimne nogi

Hydroterapia

To jedno z najprostszych rozwiązań, które pomoże przywrócić stopom właściwą temperaturę. Przyda Ci się tutaj zarówno ciepła, jak i zimna woda. W ten sposób nie tylko poprawisz krążenie, lecz także złagodzisz objawy. Wypełnij dwie miski wodą – do jednej wlej ciepłą, a do drugiej zimną. Usiądź w wygodnej pozycji i mocz nogi w zimnej wodzie przez 2 minuty. Następnie zanurz nogi w drugiej misce przez około minutę. Kontynuuj naprzemiennie przez 15-20 minut. Następnie wysusz natychmiast stopy i załóż ciepłe skarpety. Powtarzaj kilka razy dziennie. Do wody możesz też dodać kilka kropli imbiru, rozmarynu, mięty lub olejku cyprysowego.

Sól Epsom 

Możesz moczyć nogi w gorącej wodzie z dodatkiem soli Epsom. W ten sposób nie tylko rozgrzejesz stopy, lecz także dostarczysz do organizmu magnez. Pamiętaj, że niedobór tego składnika jest jedną z przyczyn zimnych nóg.

Dodaj ½ filiżanki soli Epsom do ciepłej wody, a następnie dokładnie wymieszaj. Mocz nogi przez 15-20 minut. Taki zabieg warto powtarzać dwa razy w tygodniu. 

4 domowe sposoby na zimne nogi

Imbir 

Wspomniana przyprawa wspomaga krążenie krwi i pomaga wyeliminować problem zimnych nóg. Podnosi temperaturę ciała, a także może zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów. Gotuj na wolnym ogniu 1 łyżkę krojonego imbiru z 2 szklankami wody przez 10 minut. Następnie odcedź, dodaj trochę surowego miodu i pij 2-3 razy dziennie. Możesz także ugotować garnek wody z kilkoma plasterkami imbiru. Poczekaj aż ostygnie, a następnie mocz w nim nogi przez 15 minut, dwa razy dziennie.

Podobne artykuły