Konieczność dbania o paznokcie

Poradnik Kobiety

29-12-2021

Dzięki zdrowym i zadbanym paznokciom dłonie prezentują się estetycznie, pełnią one kilka dodatkowych funkcji. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale chronią między innymi palce przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Ich wygląd może również stanowić sygnał, że niektóre organy nie są w najlepszej kondycji.

Konieczność dbania o paznokcie

Dbanie o paznokcie

Wśród najważniejszych zasad higieny jest ta mówiąca, że po każdorazowym kontakcie z wodą dłonie muszą zostać osuszone. Zapobiega się tym samym namnażaniu bakterii, które mogą wyrządzić wiele szkód w organizmie. Brudne i wilgotne paznokcie są siedliskiem wszystkich szkodliwych drobnoustrojów, dlatego higiena powinna pełnić istotną rolę w życiu każdego człowieka. W trakcie korzystania z środków chemicznych, powinno się zakładać gumowe rękawiczki. Warto ponadto wiedzieć, że nie powinno się używać paznokci do zbędnych czynności. Należą do nich na przykład zeskrobywanie starych naklejek, otwieranie puszek. Należy także pamiętać o konieczności nawilżania dłoni i paznokci. W przeciwnym wypadku mogą być osłabione i łamliwe.

Niezbędna higiena paznokci i dłoni

Paznokcie powinny być regularnie skracane, ale nie przy pomocy pilniczka. Podcinanie wpływa na tempo ich wzrostu i ogólną kondycję. Wbrew różnym opiniom na niekorzyść paznokci przemawia wycinanie skórek. W drodze tego zabiegu pożyteczne bakterie nie mogą przedostawać się do skóry. Jednym z nawyków, które mają osoby w różnym wieku jest obgryzanie paznokci. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale w niektórych przypadkach powoduje uszkodzenie macierzy. Poza tym do paznokcie przedostaje się wilgoć, co zgodnie z powyższym stwarza idealne warunki dla bakterii. Ważne jest zapewnianie paznokciom dostęp do powietrza. Nakładanie cały czas lakieru to uniemożliwia, dlatego powinno się robić przerwy w ciągu tygodnia. Jest to o tyle ważne, że niektóre preparaty są toksyczne dla zdrowia i kondycji dłoni oraz paznokci. Znaczenie ma również dieta, ponieważ wszystko, co się spożywa ma wpływ na cały organizm. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty mleczne, ryby, mięsa i owoce, warzywa.

Podobne artykuły