Łagodzenie bólu miesiączkowego

Poradnik Kobiety

01-12-2020

Bolesne miesiączki spędzają sen z powiek wielu kobietom. Czasami jest to uwarunkowane genetycznie, innym razem dolegliwości nasilają się po ciążach. Tak naprawdę nie ma jednej reguły. Warto natomiast wdrożyć w życie sposoby na uśmierzenie bólu menstruacyjnego.

Łagodzenie bólu miesiączkowego

Jak zmniejszyć ból menstruacyjny?

Bóle miesiączkowe są najbardziej dokuczliwe przez dwa pierwsze dni występowania krwawienia. W sporadycznych przypadkach kobiety nie są w stanie podnieść się z łóżka. Przez to są wyłączone z codziennego funkcjonowania. Towarzyszy im wówczas znaczne osłabienie. Skurcze zlokalizowane są w podbrzuszu, ale często promieniują na plecy. Poza bolesnością brzucha pojawiają się dolegliwości towarzyszące. Chodzi między innymi o zaburzenia nastroju, problemu natury gastrycznej, nierzadko wymioty i nudności. Wykonywanie codziennych obowiązków staje się całkowicie niemożliwe. W takich przypadkach powinno się korzystać z domowych sposobów na zażegnanie bólu. Najczęściej stosuje się zatem ciepłe okłady. Ich główną funkcją jest zmniejszanie siły kurczenia się mięśni brzucha. Ciepłą wodę można wlewać do termoforu lub butelki. Wystarczy je regularnie przykładać do mięśni brzucha.

Co jeszcze robić w przebiegu bolesnych miesiączek?

Wskazane są ponadto napary ziołowe. Chodzi między innymi o herbatki z mięty, rumianku, melisy i nagietka. Wszystkie działają rozkurczowo i przyspieszają odczuwanie ulgi podczas miesiączki. W przypadku, gdy towarzyszący ból jest w miarę znośny, zaleca się zażywanie choćby minimalnej aktywności fizycznej. Spięte mięśnie szybciej się rozluźnią, poprawi się również poziom dotlenienia mózgu. Przy bólach menstruacyjnych powinno się maksymalnie relaksować. Pomocna może okazać się ulubiona muzyka, czy serial. Zaleca  się ponadto odpoczynek do wykonywania ciężkich prac domowych. Zapobiega się dzięki temu zwiększeniu osłabienia organizmu. Ważna jest również lekkostrawna dieta, gdyż podczas miesiączki mogą pojawiać się problemy z trawieniem. Pogarszanie tej sytuacji jest oczywiście całkowicie zbędne.

Podobne artykuły