Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Mama i dzieci

23-11-2020

Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, od chwili, gdy stawiają pierwsze kroki, do momentu, kiedy zrozumieją, że ich własna perspektywa może różnić się od cudzej. Tak samo nie ma ustalonego wieku, w którym maluch powinien zacząć mówić. Oczywiście wyróżniamy pewne kamienie milowe, które większość maluszków osiąga mniej więcej w tym samym czasie.

Pierwsze słowo

Pierwsze słowa swojej pociechy prawdopodobnie usłyszysz po kilku miesiącach wokalizacji i eksperymentów werbalnych, zaczynając od głużenia (potocznie zwanego gruchaniem). Maluch wydaje wtedy gardłowe dźwięki, typu gla, gli, tli, agu, bli, kii i ebw. Nadstawiaj ucha, a pewnego dnia usłyszysz pierwsze “prawdziwe” słowo. W wieku 8 miesięcy dziecko prawdopodobnie zacznie łączyć dźwięki, np. “ma-ma”, “da-da”, niekoniecznie wiedząc, co oznaczają. Kiedy zacznie je przekształcać w świadome dźwięki, osiągnie pierwszy kamień milowy w rozwoju mowy.

 Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy maluszki zaczynają mówić?

Niemowlęta zaczynają mówić, to znaczy próbują wyrazić coś słowami mającymi znaczenie, między 9 a 14 miesiącem życia. Większość zieci zaczyna mówić około 12 miesiąca życia. Nie martw się jednak jeśli usłyszysz pierwsze rozpoznawalne słowa dopiero w wieku 18 miesięcy. Co ciekawe, niektóre dzieci zaczynają wymawiać pierwsze “słowa” typu “da-da”, “ba-ba” już od 7 miesiąca. “Da-da” wydaje się nieco łatwiejsze do powiedzenia dla maluszków niż “ma-ma”. Następnie maluchy uczą się większej liczby słów i łączą je w proste zdanie dopiero około 2 roku życia.

 Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Nauka języka zaczyna się od zrozumienia poszczególnych słów i ich znaczeń. Od urodzenia maluszki słuchają z uwagą otaczających je słów i dźwięków, a następnie starają się je rozróżniać. Sześciomiesięczne niemowlę najprawdopodobniej zrozumie poszczególne słówka, takie jak swoje imię i imiona bliskich oraz znane mu przedmioty. W ciągu kilku miesięcy zacznie eksperymentować z samodzielnym wydawaniem dźwięków. Staraj się więc jak najwięcej rozmawiać z maluchem. Opowiedz o tym, jak mija Ci dzień. Opisz, co robisz, ubierając dziecko, gotując lub spacerując. Czytaj maluszkowi, wskazując na poszczególne przedmioty.

Podobne artykuły