Objawy ząbkowania - jak sobie radzić?

Mama i dzieci

05-01-2021

Ząbkowanie to naturalny proces, który występuje u każdego człowieka. Zaczyna się się w okresie niemowlęcym. 

Początek ząbkowania

U niektórych niemowląt ząbkowanie może pojawić się już w drugim miesiącu życia. U każdego z dzieci proces ten przebiega bardzo indywidualnie. Zdarza się, że zęby wychodzą od razu wszystkie, a u niektórych niemowląt są to pojedyncze zęby. Najpóźniej pierwsze zęby pojawiają się w 6 miesiącu życia dziecka. Gdy dziecko zaczyna ząbkować, każde kolejne zęby pojawiają się w odstępie czterech tygodni. Pełen zestaw zębów powinien pojawić się do 30 miesiąca życia. Jeśli jakieś objawy i inne dolegliwości niepokoją rodziców, powinni to skonsultować ze stomatologiem dziecięcym. Jeśli pierwsze zęby nie pojawią się w tym okresie może to świadczyć o braku witaminy D3 w organizmie oraz o złej gospodarce wapniowo-mineralnej w organizmie. 

 

Objawy ząbkowania - jak sobie radzić?

Objawy ząbkowania

Pierwsze objawy ząbkowania mogą być dla dziecka dużym dyskomfortem. Dlaczego? Dziąsła niemowlęcia tuż przed ząbkowaniem są napuchnięte i obrzmiałe. To powoduje ból. Z czasem kolor dziąseł może przybrać kolor fioletowy i wyglądać na posiniaczone. Bardzo często w tym okresie pojawia się gorączka. Ma to związek z wydzielającymi się substancjami prozapalnymi. Do innych objawów ząbkowania należy:

  • niepokój i senność
  • zwiększone ślinienie
  •  brak apetytu
  • wkładanie rąk do ust

 

Jak radzić sobie z dolegliwościami? Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pomogą złagodzić objawy ząbkowania. Możemy zastosować: 

  • zimne gryzaki i smoczki- zimna powierzchnia ukoi ból, zmniejszy opuchliznę na dziąsłach 
  • farmaceutyczne żele na bolesne ząbkowanie- preparaty tworzą specjalną warstwę ochronną na dziąśle zmniejszając tym samym odczuwanie bólu i swędzenia
  • masowanie dziąseł- można użyć do tego specjalnej nakładki z wypustkami lub szczoteczki do dziąseł. 

 

Ząbkowanie to ciężki okres dla matki i jej maluszka. Dzięki różnym metodom pozwalającym na zniwelowanie dolegliwości, czas ten jest mniej wyczerpujący zarówno dla rodziców, jak i maluszka.

Podobne artykuły