Dlaczego dzieciom nie powinno podawać się grzybów leśnych?

Mama i dzieci

11-12-2020

Niestety w Polsce, co roku możemy usłyszeć o sytuacjach, w których to dziecko zatruło się grzybami leśnymi. Tego rodzaju zatrucia to jedne z najgroźniejszych zatruć. Mogą one, bowiem prowadzić do przeszczepu wątroby, a nawet w niektórych przypadkach do śmierci dziecka. Oczywistym jest więc to, że dzieciom ze względu na ich bezpieczeństwo nie powinno się podawać do spożycia potraw, które zawierają grzyby leśne. Warto edukować rodziców w tym zakresie, ponieważ jak zgodnie mówią lekarze dzieci nie powinny jeść grzybów.

Ryzyko śmiertelnego zatrucia pokarmowego – najważniejszy powód, dla którego nie powinno się podawać dzieciom grzybów.

Szansa na to, że na wśród zebranych przez nas grzybów leśnych trafi się grzyb trujący wbrew pozorom jest jednak bardzo spora. Nawet doświadczeni grzybiarze mogą, bowiem popełnić błąd i takie błędy się zdarzają. Pamiętajmy, że organizm dziecka nie będzie sobie w stanie poradzić ze spożyciem trującego grzyba. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek lub wątroby dziecka, a nawet do jego śmierci. A więc każda osoba, która podaje dzieciom grzyby bierze odpowiedzialność za ich życie.

Dlaczego dzieciom nie powinno podawać się grzybów leśnych?

Z jakich jeszcze powodów nie powinno się podawać grzybów dzieciom?

Warto również zaznaczyć, że organizm dziecka nie trawi grzybów ze względu na to, że funkcje wątroby nie są u dziecka jeszcze tak do końca rozwinięte, a jego układ pokarmowy jest o wiele bardziej wrażliwy niż układ pokarmowy osoby dorosłej. Dlatego też w przypadku dzieci nawet grzyby jadalne mogą doprowadzić do zatruć i powikłań zdrowotnych. Ponadto należy również dodać, że grzyby są bardzo ciężkostrawne i to nawet dla dorosłych. Posiadają, bowiem w swoim składzie chitynę, czyli białko, którego ludzki organizm nie trawi. Grzyby mogą zalegać w żołądku nawet do 72 godzin po ich spożyciu. Często są one także przyczyną bezsenności i biegunek. Co ważne grzyby nie zawierają żadnych cennych składników odżywczych. Nie warto, więc ich podawać dzieciom i to nawet do ukończenia 18 roku życia, a już z cała pewnością nie należy częstować nimi dzieci, które nie skończyły jeszcze 14 lat.

Podobne artykuły