Jak prawidłowo dobrać obuwie dla dziecka?

Mama i dzieci

11-06-2021

Tak naprawdę prawie każde dziecko rodzi się ze zdrowymi stopami. Mimo to w wieku starszym aż 70% osób skarży się na dolegliwości związane ze stopami. Są one najczęściej wywołane nieprawidłowo noszonym obuwiem w dzieciństwie. Jeśli interesuje Cię w jaki sposób zadbać o zdrowe stopy dziecka należy prawidłowo dobierać obuwie do jego stóp. Jak więc to uczynić?

Praktyczne porady

Jeśli nasze dziecko najczęściej spędza czas w pozycji leżącej nie potrzebuje wówczas żadnego obuwia. Trzeba jedynie chronić stopy maluszka przed zmarznięciem poprzez wkładanie luźnych skarpet, które nie będą ściskać jego paluszków i zaburzać przepływ krwi. Jeśli nasze dziecko zaczyna już chodzić trzeba odpowiednio dobrać buty, by jego stopy mogły się prawidłowo rozwijać. Podczas kupowania pierwszych butów trzeba szukać egzemplarzy z cholewką sięgającą ponad kostkę oraz usztywnioną piętą. Kolejna kwestia dotyczy wysokości i szerokości czubka, najlepsze będą te z wysokim i szerokim czubkiem. Najlepsze będą buty z zapięciem sięgającym daleko w kierunku czubka, aby można je było dobrze włożyć i dopasować do stopy. Ważna jest również podeszwa. Najodpowiedniejsza to ta z elastyczną i sprężystą, antypoślizgową podeszwą, zginającą się na linii zginania palców.

Jak prawidłowo dobrać obuwie dla dziecka?

Dodatkowe informacje

Dziecku nie należy kupować butów z wkładką ortopedyczną. O konieczności noszenia takich butów przez dziecko decyduje lekarz ortopeda. Bez jego opinii nie można dokonywać takiego zakupu. Małe dzieci przeważnie mają płaskie stopy, jest to spowodowane tym, że podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy. Jest to widoczne najczęściej do 3 roku życia.

Stopy małych dzieci bardzo szybko rosną, najczęściej około 1cm rocznie, a czasem nawet i więcej. Stopę dziecka należy mierzyć co 2-3 miesiące tak, by mieć pewność, że nie nosi ono za małych butów. Dobrze dobrane buty powinny być dłuższe od stopy dziecka o 5-12 mm, oczywiście w zależności od kształtu czubka, układu palców, możliwości przesuwania się stopy w bucie podczas chodzenia oraz szybkości wzrastania długości stopy.

 

 

Podobne artykuły